Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Pozostałe

Dlaczego warto używać klimatyzację zimą

Klimatyzacja w pojazdach przestała już być ekskluzywnym dodatkiem. Coraz to więcej aut posiada seryjnie zainstalowaną klimatyzację, dzięki temu możemy w gorące dni rozkoszować się świeżym podmuchem chłodnego powietrza, tłoczonego poprzez dysze nawiewowe do wnętrza pojazdu.

O klimatyzację należy jednakże dbać, żeby bez kłopotu działała z nadejściem cieplejszych dni i co jakiś czas robić serwis klimatyzacji szczecin. Gdy na dworze robi się coraz cieplej, należy przypomnieć sobie o klimatyzacji. Niestety najczęściej na sezon zimowy najczęściej zapominamy o jej używaniu, co jest błędem. O tym układzie należy pamiętać poprzez cały rok. Chociażby tylko z takiego powodu, że różne mechanizmy czy całe urządzenia pozostawione na bardzo długi czas w spoczynku, po ponownym uruchomieniu przeważnie zaczynają się psuć. Jeżeli klimatyzacja długo nie jest uruchamiana, to smarne akcesoria mogą się wytrącać z płynu i przestać realizować swoją opcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na mocy.

Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez jakie czynnik chłodzący może wydostać się na zewnątrz. Zaleca się więc co jakiś okres włączyć klimatyzację, nawet jeżeli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza samochodu. Według fachowców należy to robić przynajmniej co dwa tygodnie oraz pozwolić jej popracować przez kilka dobrych minut. Nie zawsze to jednak będzie wykonalne, bo przy niebywale niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi, gdyż z reguły tak właśnie jest zaprogramowana. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej wcale nie należy czynić koniecznie przed letnim sezonem.

Zabieg ten można uczynić już wiosną, zanim jeszcze nadejdą upały. Samochód należy oddać do specjalistycznego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi.Powiązane słowa: