Rodzaje żywic – jaką wybrać?

Dziura w burcie, pęknięcie, wzmocnienie, klejenie, a więc której to żywicy użyć? Przeważnie przed rozpoczęciem remontu to pytanie sprowadza się raptem do wyboru między żywicą poliestrową a epoksydową. Choć żywice mają sporo ze sobą wspólnych cech, to właściwie każdy typ zawiera swoje niepowtarzalne właściwości. O parametrach jak również własności żywicy decydują składniki dołączane już na starcie procesu produkcji.

Wpływają one na zachowanie żywicy podczas sieciowania a oprócz tego decydują o ostatecznych parametrach oraz właściwościach utwardzonego laminatu. Z takiego motywu nie należy traktować wspólnym mianownikiem wszystkich żywic poliestrowych, a dużo bardziej żywic epoksydowych np z których produkuje się posadzki epoksydowe. Do pewnego zastosowania zaleca się dostosować stosowny rodzaj żywicy. Najpopularniejsza ze względu na niską cenę, stosowana zazwyczaj w toku procesu twórczości jachtów plus łodzi jest żywica poliestrowa. Do produkcji jednostek oczekujących znaczniej wytrzymałości jak również napraw najczęściej używa się żywic epoksydowych.

Dużą odporność na działanie temperatur, kwasów, zasad i soli posiadają poliestrowe żywice winyloestrowe. Używa je się zwłaszcza w procesach produkcyjnych bądź do wyrobu szczegółowych produktów. Przy doborze adekwatnego rozwiązania zaleca się także zwrócić uwagę na parę typowych cech różnicujących żywice oferowane na rynku. Z chwilą dodania do żywicy utwardzacza rozpoczyna się proces żelowania mieszaniny, który nazywamy czasem pracy. Szybkość przebiegania takowego procesu skrupulatnie przekłada się na czas w jakim moglibyśmy prawidłowo przesączyć żywicą surowce wypełniające.

Na czas utwardzania żywic wpływa również temperatura otoczenia, zbyt niska potrafi gruntownie zatrzymać proces utwardzania żywicy. Po przekroczeniu ustalonej temperatury, żywica zawarta w laminacie przyjmuje formę plastyczną, powodując iż skonstruowany z niej element ulegnie trwałemu uszkodzeniu oraz odkształceniu.

Dodano 2015-03-02
Kategoria: Nowe technologie